Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji edukacyjnej  pt. „Bezpiecznie poruszam się po drogach” przygotowanej przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej we współpracy  z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielem PZU w Leżajsku.

Bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły jest ważne nie tylko dla rodziców, ale i nauczycieli naszej szkoły. Jak co  roku, w pierwszych dniach września, uczniowie klas pierwszych spotkali się z policjantem. W trakcie pogadanki poznali podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Celem  akcji pt. „Bezpiecznie poruszam się po drogach” było pogłębienie tej wiedzy, zapoznanie  uczniów z podstawowymi  przepisami ruchu drogowego, przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, upowszechnienie konieczności noszenia odblasków, a także wyrabianie umiejętności przewidywania skutków niewłaściwego zachowania się na drodze oraz umiejętności wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia.

Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie w trakcie pogadanek, nauki wierszy, śpiewania piosenek oraz  gier i zabaw przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię w miejscach oznakowanych i nieoznakowanych. Rozpoznawali znaki drogowe ostrzegające i informujące o przejściach dla pieszych. Wykonali model sygnalizatora świetlnego. Poznali zasady bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych. Zrozumieli i uzasadnili konieczność jazdy samochodem w  fotelikach oraz zapiętych pasach. Praktycznie przekonali się o konieczności  noszenia odblasków. Poznali także dotyczące ich przepisy poruszania się rowerem.

Na podsumowanie zajęć każdy uczeń miał możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i wzięcia  udziału   w quizie pt. „Bezpiecznie poruszam się po drogach”.

Dzięki zrozumieniu i wsparciu przedstawiciela PZU w Leżajsku, pana Tadeusza  Gielarowca, wszyscy uczniowie otrzymali odblaskowe breloczki, które przypięli do tornistrów i plecaków. W ten sposób będą lepiej widoczni i bezpieczniejsi na drogach.

„Bezpiecznie poruszam się po drogach” to jedna z wielu z akcji edukacyjnych prowadzonych w szkole z zakresu wychowania komunikacyjnego,  propagująca zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. W tym roku, w myśl nowych przepisów ruchu drogowego, zwróciliśmy szczególną uwagę na konieczność noszenia odblasków. Według kierowców i policjantów,  wielokrotnie,  mała „błyskająca” figurka przyczepiona do ubrania lub plecaka ustrzegła dziecko przed wypadkiem drogowym, może nawet uratowała życie…