Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

10 stycznia 2018 r. w Wojewódzkim domu Kultury w Rzeszowie odbyła się rzeszowska premiera filmu "Jako w niebie, tak i w Komańczy".

Spotkanie było wspólną inicjatywą Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie Małgorzaty Rauch, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, dyrektora SP nr 3 w Leżajsku oraz prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Elżbiety Dmitrowskiej Kaduk.

Wydarzenie to zgromadziło nauczycieli i młodzież związanych ze Stowarzyszeniem oraz ze szkół noszących imię Prymasa Tysiąclecia w tym z naszej szkoły. Na premierze byli również obecni wicewojewoda Piotr Pilch, senator RP Alicja Zając, bp Jan Wątroba oraz twórcy i aktorzy grający w filmie.

"Jako w niebie, tak i w Komańczy" to fabularyzowany dokument ukazujący Prymasa Stefana Wyszyńskiego podczas jego internowania w Komańczy, gdzie Prymas napisał Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego oraz Wielką Nowennę Tysiąclecia w tym z naszej szkoły. Film przypomina również, jak losy Prymasa Stefana Wyszyńskiego przeplatały się z losami Papieża Jana Pawła II. Wszystkie te wydarzenia ukazane są na tle codziennego życia rodziny leśnika z Komańczy. 

W czasie projekcji filmu wszyscy zebrani w ciszy i skupieniu śledzili losy internowanego Prymasa i rozpoznawali znane z corocznych pielgrzymek miejsca.

Film ten w doborowej obsadzie z Markiem Kalitą, Jerzym Trelą, Aleksandrą Popławską zasłużył na gromkie brawa i gratulacje.

Po projekcji odbyła się debata „Prymas Stefan Wyszyński uwięziony”, w której wzięli udział: Bogdan Miszczak, producent filmu, dr Maciej Korkuć, historyk i konsultant filmu, siostra Beata Dzido ze zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy oraz Iwona Czarcińska świadek życia Prymasa, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i pracownik Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Moderatorem dyskusji był Adam Gałczyński z Polskiego Radia Rzeszów.

Uczestnicy debaty wspominali najciekawsze momenty z czasu realizacji filmu, wspominali też życie Prymasa w Komańczy oraz Jego działalność przed i po internowaniu.

Po dyskusji jej uczestnicy, twórcy filmu, a także grający w nim aktorzy, otrzymali gromkie brawa, usłyszeli też wiele ciepłych słów, podziękowań no i kwiaty.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę o beatyfikację Prymasa.