Trudny jest czas pożegnań....

UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA DYREKTORA SZKOŁY 

ELŻBIETY DMITROWSKIEJ - KADUK

W dniu 18 czerwca 2019 r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 pożegnała swojego dyrektora Panią Elżbietę Dmitrowską – Kaduk, odchodzącą na emeryturę. To była wyjątkowa i wzruszająca uroczystość. Na początku, gdy Pani Dyrektor weszła do sali gimnastycznej wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, została przywitana przez wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników gorącymi brawami na stojąco. Następnie została poproszona o zajęcie honorowego miejsca i rozpoczęła się część artystyczna. Przedstawicielka grona pedagogicznego, pani Ewa Rejman wygłosiła mowę pożegnalną, a następnie na scenie pojawili się uczniowie reprezentujący wszystkie kolejne roczniki. Były tańce w wykonaniu zespołu Mała Ziemia Leżajska, były wiersze, przedstawienie na wesoło i piosenki brawurowo zaśpiewane przez braci Kotułów: Wiktora i Marcela. Pani Dyrektor otrzymała kwiaty od pracowników szkoły i Samorządu Uczniowskiego oraz szczególny prezent od uczniów: wielkie serce składające się z małych serduszek z podpisami wszystkich dzieci ze szkoły. Na zakończenie uroczystości odśpiewaliśmy chóralne "100 lat" i wykonaliśmy pamiątkowe wspólne zdjęcie. A potem były pożegnania osobiste, wiele ciepłych słów i wzruszających gestów, bo każdy, i duży i mały, chciał chociaż na chwilkę uścisnąć Panią Dyrektor, podziękować jej lub powiedzieć jej coś na pożegnanie. Z niejednych oczu popłynęły łzy wzruszenia...

Dnia 19 czerwca, po zakończeniu roku szkolnego odbyła się druga część pożegnania, już nieoficjalna w "Gospodzie u Więcławów", w której uczestniczyli pracownicy szkoły, nauczyciele i emeryci. 

To, jak ważną, wartościową osobą była pani Dyrektor Elżbieta Dmitrowska-Kaduk i jak wiele dobrego uczyniła dla Szkoły Podstawowej Nr 3, ukazała w swoim przemówieniu pożegnalnym p.Ewa Rejman.

 

Pełen tekst mowy pożegnalnej – poniżej.

 

 

Szanowna Pani Dyrektor! Nasza droga Koleżanko!

"Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło."  - kard. Stefan Wyszyński

Tymi słowami naszego Patrona -  księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 

przychodzi mi pożegnać się z Tobą w imieniu grona pedagogicznego i pracowników szkoły.

Przez prawie 18 lat pracowałaś w Szkole Podstawowej nr 3, przede wszystkim jako jej  dyrektor, ale również nauczyciel – polonista, logopeda. Przez wszystkie minione lata wiele ważnych, czasami trudnych decyzji musiałaś podejmować, ale też wiele miłych chwil spotykało Cię w jej murach.
Mamy nadzieję, że dziś, pomimo bardzo trudnej dla Ciebie końcówki kadencji, wszystko to będzie splatać się w piękne wspomnienia, które będą towarzyszyć Ci na zasłużonym odpoczynku. 
Dziś pragniemy Ci podziękować za wszystkie lata Twojej pracy, za troskę o kolejnych uczniów, za cierpliwość i wyrozumiałość do nas, wytrwałość i nie poddawanie się w kierowaniu szkołą, za pogodę ducha i poczucie humoru, za pomocną dłoń i  serce dla wszystkich.
Dziękujemy za trud, jaki codziennie wkładałaś w to, by nasza szkoła była coraz lepsza, coraz nowocześniejsza i coraz piękniejsza. Kierowałaś ją od początku jej istnienia. Wielu z nas wraz z Tobą pamięta, jak Trójka się rodziła i przez lata rozkwitała. Pewnie nie tylko ja mam przed oczami dzień 3 września 2001 roku, kiedy witałaś nowych uczniów, nowe grono pedagogiczne, kiedy przyjmowałaś sztandar szkoły z wizerunkiem naszego Patrona – ks.kard. S.Wyszyńskiego. Co wtedy myślałaś o niej? Jakie miałaś marzenia z nią związane? Pamiętam tytuł wywiadu, którego udzieliłaś lokalnej gazecie: Szkołę mą widzę ogromną... Myślę, że przez lata dążyłaś do realizacji tej wizji. I udało Ci się to.  To, jak wygląda nasza Trójka teraz i jaką dobrą opinią cieszy się w środowisku, nie tyko lokalnym, ale również w województwie, a nawet w kraju, to jest efektem Twoich wieloletnich wysiłków i poświęcenia. Mam nadzieję, że towarzyszy Ci z tego powodu radość, duma i poczucie satysfakcji, kiedy spoglądasz wstecz i patrzysz dziś na naszą i na swoją szkołę.
Przez wiele lat obserwowaliśmy, z jaką odpowiedzialnością, pasją i zaangażowaniem kierowałaś Trójką, zawsze mając na uwadze dobro przede wszystkim uczniów oraz nas – nauczycieli i pracowników. A ostatnio pokazałaś nam, z jaką determinacją i oddaniem potrafisz walczyć o szkołę, pomimo poniesionych przez Ciebie szkód osobistych. Dla nas nie przegrałaś tej walki  - jesteś zwycięzcą!

Dziś chyba wszyscy wiedzą, że praca nauczyciela nie należy do najłatwiejszych. Niezmiernie ważne w niej jest nawiązanie dobrego kontaktu z uczniami i ich rodzicami. Budowanie i pielęgnowanie przyjaznego klimatu w szkole był zawsze jednym z naszych priorytetów, a Ty nad tym czuwałaś, jak dobry rodzic :), jak królowa - matka:)
My, twoi pracownicy, ale też koleżanki, koledzy i przyjaciele, w każdej sytuacji mogliśmy liczyć na Twoją pomoc i wsparcie.

Przez wszystkie lata mieliśmy od Ciebie zielone światło na realizację inicjatyw, pomysłów i innowacyjnych rozwiązań, zarówno my, nauczyciele, ale też uczniowie i pracownicy szkoły. Przede wszystkim bardzo nas do tego zachęcałaś. 

W imieniu wszystkich pracowników szkoły chciałabym wyrazić wdzięczność za to, że zawsze, a w szczególności w trudnych dla nas chwilach, wspierałaś nas. A kiedy trzeba było, stawałaś w naszej obronie... Zawsze dodawałaś nam otuchy i pomagałaś znaleźć optymalne rozwiązanie, chociaż często nie było to łatwe. 

Wciąż nas motywowałaś do zwiększonych wysiłków, by nasza szkoła była jak najlepsza, by nasi uczniowie odnosili sukcesy, by wyróżniała się w środowisku lokalnym. Byśmy byli codziennie dumni, że pracujemy w leżajskiej TRÓJCE! 

Dziękujemy Ci za to! 

Bo chcemy Ci dziś powiedzieć:  jesteśmy dumni, że jesteśmy nauczycielami i pracownikami SP nr 3 w Leżajsku, w której przez prawie 18 lat dyrektorem była Elżbieta Dmitrowska Kaduk! 

Dzisiejszy dzień napełnia nas smutkiem z powodu Twojego odejścia, mamy jednak powody, by się cieszyć, bo dane nam było spotkać na swej drodze wyjątkowego, oddanego innym człowieka.

Pani Dyrektor! Praca z Panią była dla nas zaszczytem i wyróżnieniem!

                         

Życzymy Ci, aby na emeryturze nie opuszczał Cię dobry humor, dopisywało zdrowie, by otaczała Cię życzliwość ludzi i byś nareszcie znalazła czas dla siebie, na pielęgnowanie swoich pasji                                    i zainteresowań. Życzymy, abyś realizowała swoje nowe pomysły i marzenia. I żeby zaowocowały one w przyszłości, która przed Tobą, bo przecież „ważne są dni, których jeszcze nie znamy.” 

Nie mówimy: żegnaj. Mówimy: do widzenia, bo mamy nadzieję, że będziesz częstym gościem w naszej szkole. 

Ta szkoła, którą stworzyłaś, szkoła o którą tak dbałaś i walczyłaś do końca, zawsze powita Cię z ogromną radością. 

Jeszcze raz z całego serca za wszystko dziękujemy.