W S.P. nr 3 w Leżajsku „Narodowe czytanie” poprzedził powiatowy konkurs wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza. Organizatorem była nasza szkoła, która przygotowała testy, zapewniła atrakcyjne nagrody. Sponsorami byli: Kancelaria Prezydenta RP, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Rada Rodziców S.P. nr 3 w Leżajsku. Wśród zwycięzców znaleźli się nasi uczniowie: II miejsce – Mieszko Kozaczuk, III - miejsce Kacper Lasota, wyróżnienia Wiktoria Zięba i Bartłomiej Zygmunt. Laureatom gratulujemy.

21 września we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku odbyła się tegoroczna odsłona Narodowego Czytania.  Zebranych przywitali Ligia (M. Miś) i Winicjusz (M. Kozaczuk), którzy przedstawili ciekawostki z życia H. Sienkiewicza. Uczestnicy wysłuchali również wywiadu, którego pisarz udzielił w 1913 r. W rolę H. Sienkiewicza znakomicie wcielił się Kacper Lasota, dziennikarza zaś ciekawie odegrał Filip Fus.

Następnym punktem uroczystości było odczytanie fragmentów „Quo vadis” przez  znamienitych gości, którzy swoją obecnością uświetnili nasze spotkanie, byli to: Podkarpacki Kurator Oświaty- pani Małgorzata Rauch, burmistrz miasta Leżajska – pan Ireneusz Stefański, kustosz sanktuarium MB Leżajskiej- ojciec Joachim Ciupa, przedstawiciel Rady rodziców S.P. nr 3 w Leżajsku –pan Krzysztof Trębacz, dyrektor S.P. nr 3 w Leżajsku – pani Elżbieta Dmitrowska Kaduk.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom powiatowego Konkursu wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza i „Quo vadis”.

Ciekawym momentem spotkania był udział wszystkich zgromadzonych w zabawie edukacyjnej przeprowadzonej przez panią Grażynę Olszowy –bibliotekarza S.P. nr 3 w Leżajsku. Zadaniem do wykonania było odczytanie zdania  „Gdzie ty, Kajus, tam i ja, Kaja” z powieści „Quo vadis” w najróżniejszych językach świata. Było sporo śmiechu i zabawy, a każdy odważny, który zmierzył się z trudnością, otrzymał pamiątkowy gadżet.

Uczestnicy imprezy mieli też możliwość otrzymania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez siebie egzemplarzach „Quo vadis”.

Uroczystość ta przypadła wszystkim uczestnikom do gustu, więc rozstając się życzyli sobie kolejnego spotkania za rok.

A co będziemy czytać? Zobaczymy. Ale na pewno będzie ciekawie.