,, Żaden europejski lud dziś nie ma takiej epopei..."

(Zygmunt Krasiński)

W Soplicowie jak w raju!

W dniu 14 kwietnia br. odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ph. ,,W Soplicowie jak w raju!". Jak co roku zgromadził miłośników poezji i sztuki recytacji z trzech leżajskich szkół podstawowych.

Celem konkursu było uczczenie 160 rocznicy śmierci Adama Mickiewicza, zainteresowanie uczniów twórczością wieszcza oraz ukazanie piękna, bogactwa i artystycznej doskonałości języka epopei narodowej. Organizatorki konkursu- pani Jolanta Sanecka i pani Grażyna Olszowy - założyły, iż spotkanie stanie się również świetną okazją do przybliżenia dzieciom zapomnianych już nieco dawnych obyczajów i kultury szlacheckiej. Pochylenie się nad wersami ,,Pana Tadeusza" było doskonałą lekcją wychowawczą, propagującą wśród uczniów postawę szacunku wobec takich wartości jak: patriotyzm, męstwo, rodzina, dobre wychowanie, miłość do ojczystego krajobrazu czy dbanie o czystość języka.

Spośród 29 uczestników konkursu, pięknie recytujących fragmenty epopei narodowej, jury (p. Małgorzata Mach, p. Małgorzata Kowalska, p.Regina Żołynia) wyłoniło zwycięzców. Nagrody otrzymały: Sandra Kosiarska - SP3, Emilia Parol - SP2, Laura Rymarz - SP1, zaś wyróżnienia dostali: Anna Wójtowicz - SP2, Wiktoria Margas - SP3 i Mieszko Kozaczuk - SP3. Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy na uroczystym podsumowaniu konkursów dostaną nagrody książkowe ufundowane przez, „Instytut Prymasowski" z Warszawy.

Uczniom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy przygotowania wspaniałych wystąpień i dziękujemy za udział  w konkursie.

Jolanta Sanecka