W dniu 23 stycznia br. Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku miała zaszczyt gościć panie Iwonę Czarcińską i Jadwigę Mazur z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, świadków z  życia Prymasa Tysiąclecia.

Celem spotkania, w którym uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie placówki, noszącej imię wielkiego Polaka, było wysłuchanie wspomnień osób, które żyły blisko Prymasa, przypomnienie mądrości jego nauki, a przez to upowszechnianie wśród młodego pokolenia dziedzictwa, o którym św. Jan Paweł II mówił: ,,Oby Kościół i naród pozostał mocny dziedzictwem Stefana kardynała Wyszyńskiego. Oby to dziedzictwo trwało w nas”.

Pani Iwona Czarcińska pierwszy raz spotkała Kardynała Wyszyńskiego w 1967r. w Archikatedrze Warszawskiej, podczas liturgii Wielkiego Czwartku. Będąc wówczas uczennicą szkoły podstawowej przeżyła szok, widząc jak wielki Prymas pochyla się do nóg dwunastu starszych panów i całuje im stopy. W późniejszych latach poznała bliżej osobę Kardynała i z uwagą przypatrywała się jego działaniom. Pamięta, iż wśród młodzieży zawsze wzbudzał podziw i szacunek swoją serdecznością, skromnością, umiejętnością słuchania, gotowością niesienia pomocy i troską o każdego człowieka. Osobiście zaobserwowała, jak w domowym zaciszu  zamieniał dostojne kardynalskie szaty na starą sutannę, a w kopercie miał zawsze odłożone pieniądze dla potrzebujących. Stawiając dzieciom Kardynała Wyszyńskiego za przykład, zwróciła uwagę, iż odznaczał się nie tylko poszanowaniem godności ludzkiej, ale również niezwykłym oddaniem dla Polski i Polaków. Pozostawił trwały ślad w dziejach naszej ojczyzny i każdy ma prawo zaczerpnąć z mocy tego dziedzictwa.

Spotkanie było dla najmłodszych pouczającą lekcją wychowawczą. Uczniowie z uwagą i zaciekawieniem wysłuchali opowieści o patronie swojej szkoły, a w szczególności tych fragmentów, które dotyczyły dzieciństwa Prymasa oraz jego relacji z młodymi ludźmi.

Wspomnień o Kardynale Wyszyńskim mogli także wysłuchać rodzice uczniów i mieszkańcy Leżajska na spotkaniu, które odbyło się w tym samym dniu o godz. 17.00 w auli Franciszkańskiego Ośrodka Kultury przy Klasztorze oo. Bernardynów. Uczestniczyli w nim także ojciec kustosz i bracia nowicjusze. Rozważania o życiu i działalności Prymasa poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego poświęconego dwóm wielkim postaciom – św. Janowi Pawłowi II i Kardynałowi Wyszyńskiemu. Obraz uzupełniła swoimi wspomnieniami pani Iwona Czarcińska, przedstawiając piękne świadectwo życia Prymasa. Utwierdziła tym samym uczestników obu spotkań w przekonaniu, iż w wychowaniu młodzieży warto dziś sięgnąć do nauczania Prymasa Tysiąclecia i postawić jej za wzór człowieka, który, jak sam o sobie mówił, kochał Polskę bardziej niż własne serce.