Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

W tym roku obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  zorganizowało w dniu 23 września 2014 r. Ogólnopolską  Konferencję dla uczniów i nauczycieli, której celem było uczczenie Powstania. Spotkanie swoim patronatem objęli: Arcybiskup Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz i prezydent miasta stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz – Waltz. W konferencji wzięło udział 420 uczestników z różnych szkół w Polsce. Łączyło ich jedno – wszystkie noszą imię Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak wiadomo Kardynał Wyszyński był mocno związany z Powstaniem. Był kapelanem powstańczym okręgu Warszawa- Kampinos, szpitala wojskowego w Laskach. Pod pseudonimem „Radwan 3” towarzyszył powstańcom w najtrudniejszych chwilach. 

Konferencja rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Archikatedrze Św. Jana na warszawskiej Starówce. Wszystkie szkoły przybyły z pocztami sztandarowymi. Oprawę muzyczną na najwyższym poziomie zapewnił  chór „Emaus” połączony z chórem Państwowej Szkoły Muzycznej z Leżajska. Po mszy wszyscy  udali się na ulicę Długą do Katedry Polowej. W tamtejszej sali konferencyjnej spotkanie otworzyła oficjalnie Elżbieta Dmitrowska-Kaduk, prezes Stowarzyszenia Szkół Prymasowskich, która powitała zebranych i zapowiedziała specjalnego gościa. To uczestnik powstania – ppułk.Edmund Baranowski , ps.”Jur”, który podzielił się swoimi wspomnieniami, a potem odpowiadał na pytania zaciekawionych uczniów. Po swoim wystąpieniu otrzymał od wszystkich wielkie brawa i gromkie „100 lat”. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku – Mikołaj Kycia zaśpiewał wzruszającą piosenkę „Mały Jaś z AK”. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Miasto ruin”, po czym uczestnicy konferencji otrzymali od organizatorów okolicznościowe upominki. Były to albumy, foldery  i znaczki ufundowane przez Pocztę Polską, kubki, torby i pendrivy z Kancelarii Prezydenta oraz przypinki z symbolem Polski Walczącej od Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszyscy opuszczali Kurię Polową obdarowani prezentami i udawali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie czekali na nich przewodnicy i skromny poczęstunek. Tam podzieleni na grupy zwiedzili Muzeum oraz posilili się drożdżówkami, herbatą i słodkościami przygotowanymi przez Muzeum i piekarnię z Leżajska. Gorąca herbata chyba wszystkim dobrze zrobiła, bo pogoda nas nie rozpieszczała.

Ostatnim punktem programu była wizyta uczestników konferencji na Powązkach. Tam czekali na nas wolontariusze z ZHP, którzy wcielili się w role przewodników. Przy pomniku Gloria Victis oddaliśmy hołd poległym powstańcom: uczniowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze.  Konrad Sarzyński z leżajskiej Szkoły Muzycznej odegrał na trąbce „Ciszę”.  Wszyscy wysłuchali też opowieści  harcerzy o znanych powstańcach i razem z nimi odwiedzili groby: „Rudego, „Alka”, „Zośki”, K.K. Baczyńskiego i wielu innych. Był to wyjątkowy moment zadumy i refleksji nad naszą historią.  Spotkanie dobiegało końca. Gdy rozjeżdżaliśmy się do swoich miejscowości,  na niebie ukazała się tęcza i było to piękne zwieńczenie Konferencji.