Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

W dniu 29 kwietnia po dwuletniej przerwie wspólnego szkolnego świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spowodowanej pandemią, społeczność naszej szkoły w tym roku w sposób szczególny upamiętniła to ważne dla historii Polski wydarzenie sprzed 231 lat. Główne uroczystości rocznicowe zostały przeniesione do bazyliki ojców bernardynów i miały bardzo uroczysty i podniosły charakter.

W tym wyjątkowym miejscu, które  stworzyło niepowtarzalny nastrój, uczestnicy uroczystości: dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu uczniów naszej szkoły, który był piękną lekcją historii i patriotyzmu.

Występujący przedstawili wydarzenia historyczne  związane z uchwalenia Konstytucji Majowej jako pierwszej ustawy zasadniczej  w Europie, a drugiej na świecie, atmosferę tamtych  dni, a także okoliczności, które nie pozwoliły, by zafunkcjonowała jako wyjątkowy, demokratyczny dokument, kształtujący podstawy nowoczesnego osiemnastowiecznego państwa polskiego. Występ wzbogacony został pieśniami oraz wierszami patriotycznym.                  

Nie zabrakło także odwołań do czasów współczesny i podkreślenia, jak ważne jest nasze przywiązanie do polskiej historii, tradycji i kultury, które wpływa na kształtowanie tożsamości narodowej wszystkich Polaków.

Ponieważ 3 Maja to także święto Matki Bożej Królowej Polski, cała szkolna społeczność na zakończenie części artystycznej zaśpiewała pieśń maryjną.

Następnie została odprawiona przez ojców katechetów msza święta w intencji ojczyzny, uczniów i pracowników naszej szkoły.

W dniu 3 maja ten sam program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 uświetnił miejskie obchody rocznicowe. Po uroczystej mszy świętej w kościele farnym włodarze miasta, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Leżajska mieli okazję przypomnieć sobie wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Występ bardzo się podobał a wykonawcy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. 

Wszystkim uczniom, którzy przygotowali uroczystość pod kierunkiem swoich nauczycieli p. Reginy Żołyni, p. Elżbiety Sobejko i p. Pawła Palucha gratulujemy udanego występu i dziękujemy za chwile artystycznych przeżyć i wzruszeń.