W dniu 7 listopada 2019r. uczniowie kl.VIII a i VIII b pod opieką p. Marty Maciałek oraz wychowawców p. Jolanty Saneckiej i p. Andrzeja Wyszyńskiego zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Uczestnicy wycieczki wzięli także udział w ciekawych warsztatach nt. ,,Postawy Polaków wobec społeczności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej", które przybliżyły realia Holokaustu w okupowanej Polsce oraz pozwoliły poznać sylwetki Polaków, którzy z narażeniem własnego życia oraz życia swoich najbliższych ratowali Żydów. Była to dla młodych ludzi doskonała lekcja wrażliwości na los potrzebujących, ale i świetna lekcja lokalnej historii, bowiem zarówno wystawa jak i warsztaty nawiązywały do udokumentowanych przypadków udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Uczniowie ze szczególnym zainteresowaniem oglądali pamiątki po rodzinie Ulmów. Wiktoria i Józef dali schronienie ośmiorgu Żydom, za co wraz ze swoimi dziećmi zapłacili najwyższą cenę. Po zajęciach ósmoklasiści spacerowali w Sadzie Pamięci, zapoznali się także z umieszczonymi na murze obok budynku Muzeum nazwiskami mieszkańców Podkarpacia, którzy pomagali Żydom.