Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

W kwietniu odbyła się w naszej szkole zbiórka odzieży używanej w ramach akcji „Zrób porządek w szafie” organizowanej przez Fundację Ekotextil. Wolontariusze z klasy 6A i 7A codziennie przed lekcjami odbierali worki z ubraniami, których już nie potrzebujemy.

Akcja miała przede wszystkim wymiar ekologiczny. Gdyby ubrania nie zostały oddane, musiałyby trafić do czarnego worka na odpady zmieszane i trafiłyby na wysypisko śmieci, na którym leżałyby wiele lat. Dzięki temu, że oddajemy je do specjalnych pojemników, zostaną wprowadzone do drugiego obiegu. Najlepsze, czyli takie, które nadają się jeszcze do noszenia trafią do second handów, a zysk z ich sprzedaży trafi do fundacji, a pozostałe zostaną spalone w cementowni, gdzie dzięki wysokim temperaturom nie są emitowane zanieczyszczenia, a uzyskujemy energię.

Drugim aspektem jest pomaganie. Fundacja Ecotextil za zebrane pieniądze kupuje sprzęt rehabilitacyjny i pożycza go osobom potrzebującym.

W naszej szkole zebraliśmy 1080 kg i ten świetny wynik sprawił, że otrzymaliśmy nagrodę w postaci sprzętu rehabilitacyjnego. Jednak ponieważ nikt go u nas nie potrzebuje, to postanowiliśmy przekazać go Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Leżajsku. Przekazaliśmy 3 wózki, balkonik i 2 pary kul, czym sprawiliśmy podopiecznym ośrodka dużo radości. Już dzisiaj jeden z wózków się przydał, uczennica korzystała z niego podczas wycieczki do Krakowa.