Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

,,Dziecko, które lubi czytać, będzie dorosłym, który lubi myśleć."

O zaletach książki nie trzeba nikogo przekonywać, ale do czytania warto ciągle zachęcać. Służą temu konkursy czytelnicze, literackie, czytania ze zrozumieniem organizowane co roku w naszej szkole. Pozwalają one pogłębić wiedzę z zakresu literatury, rozwijają wyobraźnię i pamięć, uczą logicznego myślenia oraz propagują wśród uczniów postawę dbałości o poprawność i kulturę języka.

Jednym z nich jest konkurs literacko - plastyczny ,,Książka górą!" organizowany przez p. Jolantę Sanecką i p. Grażynę Olszowy. 

W tym roku autorkom najciekawszych prac przyznano trzy równorzędne nagrody, zdobyły je uczennice kl.6a: Anna Kordas, Zuzanna Markowska i Kornelia Skrzyńska.

Wyróżnienia otrzymali: Milena Stopyra - kl.6a, Jagoda Mazurek - kl.6a i Krzysztof Tudryn - kl.7b. 

W konkursie czytania ze zrozumieniem z zakresu języka polskiego i matematyki ,,Czytam, rozumiem i więcej umiem" - przeznaczonego dla uczniów klasy ósmej najlepsi okazali się: 

Varvara Savorska i Piotr Sroka.

Organizatorki konkursu p. Jolanta Sanecka i p. Elżbieta Wirska co roku przygotowują zadania, które sprawdzają umiejętność odczytania różnego rodzaju tekstów i są formą powtórzenia wiadomości przed egzaminem ósmoklasisty.

Zwycięzcy obu konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. 

Formą promocji czytelnictwa były także projekty realizowane przez polonistkę Jolantę Sanecką z uczniami kl.7b - ,,Balladyna na klasowej scenie" oraz ,,W świecie mitów" z kl.5b.

Uczniowie włączyli się w ten sposób w obchody ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wykonywane zadania pozwoliły nie tylko lepiej poznać i zrozumieć teksty lektur, ale także pomogły młodym ludziom dostrzec wartość języka polskiego jako języka ojczystego.

Praca w grupach nad przygotowaniem inscenizacji fragmentów ,,Balladyny" oraz ciekawych i różnorodnych w formie prezentacji wybranych mitów greckich wzmocniła także więzi między uczniami, dodała wiary w siebie oraz pozwoliła wykazać się pomysłowością.

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursów oraz wszystkim uczniom, którzy czytają książki i zachęcają do tego innych!