Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła wzięła udział w konkursie grantowym i otrzymała dofinansowanie od Fundacji Santander na realizację projektu Ogród Edukacyjny Trójki  w ramach programu "Tu Mieszkam, Tu Zmieniam EKO". 

Celem projektu było stworzenie na terenie placu szkolnego miejsca, które posłuży dzieciom do zabawy, nauki i odpoczynku. Chcieliśmy, żeby to było przyjazne miejsce, otoczone roślinnością, gdzie z przyjemnością spędza się czas, ale także, żeby służyło celom edukacyjnym: żeby można nauczyć się uprawiać rośliny, obserwować owady oraz pogodę, określać kierunki geograficzne czy godzinę.

W tym roku szkolnym tj. 2023/2024 stopniowo realizowaliśmy plan założony we wniosku. Jesienią zostały zakupione potrzebne materiały: 2 ławeczki, stół do gry w szachy z taboretami, pergola, kamienie do gry w klasy, domek dla murarek, termometr, deszczomierz, wiatrowskaz, zegar słoneczny oraz rośliny. Kilka domków dla owadów zrobili również uczniowie z klas: 4A, 5A i 5B. Na wiosnę zaczęliśmy urządzać ogród. Początek był lekko opóźniony, bo pogoda nie sprzyjała, prace nie były łatwe ze względu na bardzo twardy grunt, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób wszystko udało się doprowadzić do końca.

W realizacji projektu zaangażowanych było wiele osób:

Pan Andrzej Czop, szkolna złota rączka, był odpowiedzialny za wszelkie prace techniczne.

Pani Grażyna Olszowy była specjalistką od roślin, wybierała, doradzała, sadziła.

Państwo Magdalena i Wojciech Karp wykonali ławeczki, doradzali i pomagali w innych zakupach.

Bardzo dużo pracy w pomoc przy sadzeniu roślin włożyli uczniowie klasy 7B: Martyna Derylak, Natalia Ciołek, Kacper Rakowicz, Antoni Banaś, Adam Mul, Miłosz Świdrak.

Pan Dyrektor Stanisław Filarowski i pani Aleksandra Peszko-Kozłowska okazali wsparcie, służyli radą i pomocą.

Ogród Edukacyjny Trójki został uroczyście otwarty, dzieci już z niego korzystają, a z czasem, kiedy drzewka będą coraz większe zrobi się w nim jeszcze przyjemniej.

Małgorzata Mach