Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

Zakończyliśmy działania objęte projektem „Przyroda – ekologia – nauka” dofinansowanym z programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

Projekt funkcjonuje od sierpnia, ale główne zadania rozpoczęliśmy we wrześniu. Przede wszystkim były to cykliczne warsztaty przyrodnicze, które były realizowane w trzech grupach, zamiast zaplanowanych dwóch, ze względu na dużą ilość chętnych dzieci. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia przyrodnicze, oglądali preparaty pod mikroskopami oraz wychodzili na zajęcia terenowe.

Poza tym przez dwa tygodnie działała w szkole Podzielnia, czyli miejsce, gdzie można było wymienić się z inną osobą przedmiotami, zgodnie z zasadą 8R. W październiku odbył się Konkurs wiedzy ekologicznej, czyli test z różnym rodzajem pytań dotyczących ekologii, ochrony przyrody, najbliższych rezerwatów przyrody oraz zmian klimatycznych. Pod koniec listopada obchodziliśmy Tydzień Nauki, podczas którego uczniowie klas 7-8 przygotowali i zaprezentowali doświadczenia uczniom klas 1-3, dzieci mogły zwiedzić wystawę przyrodniczą przygotowaną w jednej z sal, uczniowie wykonywali plakaty o życiu, pracy badawczej i osiągnięciach wybranych naukowczyń, a także brali udział w quizie kahoot, w którym odpowiadali na pytania dotyczące przyrody i ekologii.

Dzięki dofinansowaniu pojechaliśmy również na dwie wycieczki. Pierwszą do Nadleśnictwa Leżajsk, głównie do Ośrodka Hodowli Głuszców w Brzózie Królewskiej. Natomiast druga odbyła się do Jasionki do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz, gdzie mieliśmy warsztaty z biologii, fizyki i chemii, a potem na Uniwersytet Rzeszowski, który częściowo zwiedziliśmy, zobaczyliśmy mikroskop elektronowy i pokaz doświadczeń z ciekłym azotem, a także wysłuchaliśmy wykładu p. profesor dr hab. Idalii Kasprzyk dotyczący zapylaczy.

Ostatnim dużym wydarzeniem była Konferencja Naukowa, która odbyła się w auli FOK, dzięki uprzejmości o. Klaudiusza Barana, kustosza Sanktuarium. Podczas konferencji wykłady wygłosili utytułowani naukowcy z Krakowa i Rzeszowa: dr hab. Agnieszka Nobis, prof. UJ i prof. dr hab. Marcin Nobis, botanicy, którzy wykładają na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także dr hab. inż. Przemysław Kwolek, prof. PRz, pracujący na Politechnice Rzeszowskiej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa.

W prace przy projekcie było zaangażowanych wielu wolontariuszy, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Do wszystkich kierujemy serdeczne podziękowania za włożoną pracę, pomoc i dobre słowo.

Małgorzata Mach

loga zestaw