Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

 8 listopada 2018 r. był dla całej społeczności naszej szkoły niezwykle ważny i uroczysty.  W dniu tym świętowaliśmy podwójną uroczystość - przybycie Księdza Arcybiskupa Adama Szala, który w ramach wizytacji duszpasterskiej parafii, wraz z towarzyszącymi mu osobami, odwiedził naszą szkołę oraz setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

     Zebrani w sali gimnastycznej i przystrojeni biało – czerwonymi kotylionami z radością powitaliśmy dostojnego Gościa, a Pani Dyrektor Elżbieta Dmitrowska – Kaduk zaprosiła  wszystkich do wspólnego świętowania i oddała głos uczniom.

     Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część artystyczna. 

     Montaż słowno – muzyczny, ukazujący trudną drogę naszej ojczyzny od utraty niepodległości w wyniku rozbiorów, poprzez powstania, wysiłki Polaków o zachowanie tożsamości narodowej, aż do walki zbrojnej na frontach I wojny światowej, uformowania legionów Piłsudskiego i odzyskania niepodległości w 1918 roku, był dla wszystkich barwną,  ciekawą a zarazem wzruszającą lekcją historii.

     Wiersze recytowane przez uczniów, pieśni legionowe odśpiewane przez solistów i chór szkolny oraz taniec z flagami w wykonaniu dziewcząt z zespołu tanecznego wzbudziły ogromne zainteresowanie, a nastrój patriotycznej zadumy udzielił się wszystkim. 

     Szczególne zainteresowanie wzbudzili chłopcy występujący w mundurach Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. króla Jana III Sobieskiego, które pożyczył nam pan Paweł Guzy z Wierzawic, za co serdecznie pragniemy mu podziękować.

     Po części artystycznej głos zabrał Ksiądz Arcybiskup, który wyraził radość z wizyty w naszej szkole i  z udziału w akademii. Wysoko ocenił występ naszych szkolnych artystów. Wyraził zadowolenie, że wśród wartości, w jakie wprowadza szkoła są wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Skierował również do uczniów i nauczycieli skłaniające do refleksji Słowo Boże oraz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

      Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialne były panie Regina Żołynia i Marta Maciałek. Oprawą muzyczną zajął się pan Paweł Paluch, a układ dla grupy tanecznej opracowała pani Grażyna Olszowy.