Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

W dniach 22-28 września 2018 r. 15 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami po raz pierwszy uczestniczyło w wymianie polsko-niemieckiej. Spotkanie udało się zrealizować dzięki pomocy i dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

 

Jako goście udaliśmy się autokarem do Gerolstein, małego ale malowniczego miasteczka w Niemczech, oddalonego o ok. 1300 km od Leżajska.  Już pierwszego dnia, dzięki serdecznemu powitaniu i zorganizowanym dla nas wieczorku integracyjnym, czuliśmy się „jak u siebie”. W ciągu kolejnych dni wraz z niemieckim uczniami mieliśmy okazję spotkać się z panem dyrektorem, poznać szkołę, uczestniczyć w wybranych lekcjach, a także zwiedzić miasto. Wiele radości dostarczyło nam wspólne gotowanie, zorganizowana dla nas dyskoteka i gril, podczas którego mogliśmy poznać rodziców naszych koleżanek i kolegów z Niemiec. W czasie trwania wymiany udaliśmy się również do Kasselburgu, gdzie oglądaliśmy i podziwialiśmy loty orłów i karmienie wilków. Niezapomniane wrażenia dostarczyło nam zwiedzanie Trewiru – jednego z najstarszych miast Niemiec, którego początki sięgają czasów starożytnych Rzymian, a także wieczorny spacer z latarkami do Buschkapelle. Ostatni dzień wymiany to podsumowania i plany na przyszłość. 

 

Wymiana pozwoliła nam nawiązać nowe znajomości, stanowiła okazje by przełamać bariery językowe, istniejące stereotypy, poznać inną kulturę i obyczaje. Wspólnie spędzony czas, wycieczki, rozmowy przyniosły wiele śmiechu i niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wymieniliśmy się adresami i pomimo, że każdy wrócił do swoich zajęć, współpraca nadal trwa. Teraz z niecierpliwością czekamy na przyjazd grupy niemieckiej do naszego kraju.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Rodzicom za ich zaangażowanie i  prezenty jakie przygotowali dla naszych gospodarzy.

Uczestnicy projektu