Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl

,,Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." /Maria Dąbrowska/

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony praw autorskich. W jego obchody włączyli się w tym roku również uczniowie kl. 4b, 5a i 6b, podejmując ze swoją polonistką Jolantą Sanecką różnego rodzaju działania zachęcające młodych ludzi do sięgnięcia po książkę. Dzieci pracowały metodą projektu.

Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest ochrona własności intelektualnej za pomocą praw autorskich, poznali światowe stolice książki, dyskutowali nt. korzyści płynących z czytania, uczestniczyli w klasowych konkursach literackich i czytelniczych. Każdy uczeń miał także za zadanie wybrać swoją ulubioną książkę, nie musiała to być lektura szkolna, przynieść ją na lekcję i tak zaprezentować, aby zachęcić koleżanki i kolegów do jej przeczytania. Pomysłów było tyle, ilu biorących w zadaniu uczniów. Byli też i tacy, którzy nie poprzestali na przedstawieniu jednej książki!
Ponadto uczniowie kl. 4b sprawdzili się jako autorzy pierwszych tekstów literackich. Każdy napisał własną baśń, stworzył do niej szatę graficzną i gotową książeczkę zaprezentował kolegom. Powstały ciekawe prace!

Warto dodać, iż w szkolnym konkursie literacko - plastycznym ,,Książka górą!", którego hasło przewodnie w tym roku brzmiało: ,,W świecie ballad Adama Mickiewicza" - nagrody zdobyli:
Weronika Cwynar - kl. 4b, Anna Kordas - kl. 5a, Martyna Derylak - kl. 6b, Aleksandra Kania - kl. 6b, Hanna Baryga - kl. 8b i Karolina Burek - kl. 8b.
Organizatorkami konkursu, w którym co roku biorą udział uczniowie z klas 4 - 8 są p. Jolanta Sanecka i p. Grażyna Olszowy.

Dziękujemy wszystkim uczniom, który zgłosili swoje prace do konkursu, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!