Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku
ul. 11 listopada 8, 37-300 Leżajsk
(0-17)2421649
sp3@miastolezajsk.pl
W dniu 27 mają klasa 2b odwiedziła Muzeum Ziemi Leżajskiej gdzie wzięła udział w warsztatach plastycznych pod tytułem „Wiosna w rozkwicie – tworzymy drzewka różane”. Celem zajęć było rozwijanie kreatywności uczestników, doskonalenie zdolności manualnych oraz wprowadzenie w radosny, wiosenny nastrój.
Dzieci  samodzielnie wykonywały dekoracyjne drzewka różane z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych. Każdy miał możliwość stworzenia własnej, niepowtarzalnej kompozycji według własnego pomysłu i wyobraźni.
Powstałe drzewka zachwycały pomysłowością, bogactwem kolorów i starannością wykonania.
Warsztaty dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych emocji oraz satysfakcji z własnoręcznie wykonanych prac. 

Wiosna w naszej świetlicy była wyjątkowo zielona i pracowita! Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach ogrodniczych, podczas których samodzielnie wysiewali nasiona różnych roślin. Następnie poznali etapy wzrostu roślin oraz dowiedzieli się, jak ważna jest codzienna pielęgnacja.

Przez kolejne tygodnie uczniowie troskliwie dbali o swoje wysiewy – regularnie je podlewali i obserwowali, jak z małych nasion wyrastają zielone roślinki. Gdy sadzonki odpowiednio urosły, młodzi pasjonaci przyrody uczyli się także ich rozsadzania do większych doniczek.

Na zakończenie każdy mógł zabrać wyhodowaną roślinę do domu. Była to nie tylko świetna zabawa, ale również cenna lekcja cierpliwości, odpowiedzialności i kontaktu z przyrodą.

Jesteśmy dumni z naszych małych ogrodników!

Jak co roku uczniowie kl. IV -VIII wzięli udział w konkursach literackich, ortograficznych, czytelniczych i recytatorskich zorganizowanych w naszej szkole. Zmagania konkursowe cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i wrażliwością artystyczną. Dla ósmoklasistów była to dodatkowa okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i powtórzenia wiadomości przed egzaminem.

W konkursach przyznano następujące nagrody: 
Konkurs literacko - plastyczny ,,Książka górą!” ph. ,,Z Leżajska do Czarnolasu”

I miejsce: Anna Kordas, Jagoda Mazurek
II miejsce: Bartosz Kurek, Miłosz Zięba
III miejsce: Weronika Bąk, Adrianna Krupa
Wyróżnienia: Aleksandra Sieradzka, Antonina Zięba, Ada Stachura, Bartłomiej Wojnar, Wiktor Piwcio

Konkurs ,,Mistrz Ortografii”
W kategorii kl. IV-VI
I miejsce: Aleksandra Sieradzka
II miejsce: Franciszek Kozłowski
III miejsce: Marlena Rydz, Klaudia Bucior, Małgorzata Rogoń

W kategorii kl. VII – VIII
I miejsce: Tomasz Karp, Ernest Sokół, Wiktor Kotuła
II miejsce: Robert Pawul, Aleksander Szczodrowicz

Konkurs recytatorski ,,Wiosenne przebudzenie”
I miejsce: Maciej Szałajko
II miejsce: Franciszek Kozłowski, Bartosz Krupa
III miejsce: Piotr Deryło

Konkurs czytania ze zrozumieniem ,,Czytam, rozumiem i więcej umiem” z języka polskiego i matematyki
I miejsce: Tomasz Karp
II miejsce: Jagoda Mazurek, Ernest Sokół
III miejsce: Maksymilian Peszko

Uczestnicy konkursów udowodnili, że można aktywnie pracować oraz z powodzeniem rozwijać swoje pasje i umiejętności językowe, a czytanie książek wcale nie wyszło z mody.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Jolanta Sanecka
Aneta Zabłotnia

Edukacja teatralna jest ważnym elementem nauczania języka polskiego. Uczniowie poprzez wcielanie się w różne role rozwijają empatię, poprawiają umiejętności komunikacyjne, utrwalają wiedzę oraz uczą się współdziałania w grupie. 

Zainspirowane opowiadaniem czy wierszem odgrywają scenki, pracują nad interpretacją tekstu, który wygłaszają z pamięci. Ważnym uzupełnieniem ćwiczeń lekcyjnych są wyjścia na spektakle teatralne w MCK.

Jesienią uczniowie kl. 4a i 5a obejrzeli ,,Królewskie starcie”, natomiast klasy 6a i 7a miały okazję zobaczyć przedstawienie pt. ,,Kochając różę” - oparte na motywach ,,Małego Księcia”. Spektakle dostarczyły uczniom wielu wrażeń, wprowadziły w świat teatru i kultury wysokiej oraz utrwaliły wartości obecne w tekstach lektur.

W edycji wiosennej uczniowie klasy 7a i 8a udali się na przedstawienie profilaktyczne pt. ,,Zebranie”. To osadzony w rzeczywistości szkolnej spektakl interaktywny, w którym młodzież, współpracując z aktorami, kreowała przebieg wydarzeń na scenie i szukała odpowiedzi na ważne pytania dotyczące roli przyjaźni, tolerancji, prawdomówności oraz konsekwencji łamania zasad. Taka forma spektaklu była dla uczniów nowym i ciekawym doświadczeniem.

(js)

Natura nie jest miejscem do odwiedzenia. To jest nasz dom.”

Z okazji Dnia Ziemi odbył się w naszej szkole konkurs literacko – ekologiczny na najciekawszy list do Ziemi. Jego celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat ochrony naszej planety oraz rozwijanie kompetencji językowych.
Powstało kilkadziesiąt ciekawych listów, pełnych osobistych emocji oraz praktycznych wskazówek dotyczących konkretnych działań, które dzieci podejmują w szkole i w domu.
Uczniowie podzielili się nie tylko swoją wiedzą w zakresie rozwiązywania problemów ekologicznych, ale również kreatywnością literacką i talentami poetyckimi, bowiem niektóre prace przybrały formę wiersza.
Dla uczniów kl.IV i V inspiracją do napisania listów było także obejrzenie wystawy w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ nt. historii życia na Ziemi oraz zagrożonych gatunków zwierząt.

 A oto fragmenty wypowiedzi uczestników konkursu:

 ,,Droga Ziemio!
Piszę do Ciebie z troską, bo wiem, że nie zawsze jesteśmy dla Ciebie dobrzy. Ludzie często zapominają, jak wiele Ci zawdzięczamy. Zanieczyszczamy powietrze, wodę i lasy, a Ty mimo wszystko wciąż utrzymujesz nas przy życiu. Chcę jednak, żebyś wiedziała, że są osoby, które się starają i ja jestem jedną z nich. Każdego dnia próbuję dbać o Ciebie, najlepiej jak potrafię. Oszczędzam wodę, bo wiem, jak jest cenna. Segreguję odpady, by mogły dostać drugie życie. Używam mniej energii i pamiętam, by jej nie marnować. (…) Zamiast wyrzucać rzeczy, staram się je naprawiać, wierząc, że wszystko zasługuje na jeszcze jedną szansę. Wybieram rower albo spacer zamiast samochodu, żeby chociaż trochę odciążyć Twoje powietrze. (…) Wiem, że moje działania są małe w porównaniu z problemami, z jakimi się zmagasz. Wierzę jednak, że jeśli każdy zrobi choć trochę, razem możemy naprawdę wiele zmienić.”
(Kornelia, kl.IV)

 ,,Droga Ziemio, moja Przyjaciółko!
Piszę krótko, bo wiem, że brak Ci tchu. Przepraszam za nas.(…) Ty nas karmisz, my Cię trujemy, lecz w głębi duszy dobrze to wiemy – gdy Ty zginiesz w smogu i w pyle, nam też zostanie życie na chwilę.”
(Jagoda, kl.VIII) 

,,Ktoś kiedyś powiedział bardzo mądre słowa: ,,Myśmy Ziemi nie odziedziczyli po naszych przodkach, lecz wypożyczyliśmy od przyszłych pokoleń”. Jeżeli to zrozumiemy – to nie będziemy żałować. Oby na słowach się nie skończyło, wprowadźmy je w życie – by się lepiej żyło."
(Anna, kl.VIII) 

W konkursie przyznano następujące nagrody: 

I miejsce: Anna Kordas, Kornelia Wójcik, Tomasz Karp, Maciej Szałajko
II miejsce: Jagoda Mazurek, Piotr Deryło, Bartosz Krupa
III miejsce: Marlena Rydz, Weronika Cwynar, Eliasz Janeczko, Tymon Szałajko, Miłosz Zięba, Ernest Sokół, Wiktor Kotuła

Wyróżnienie: Lena Jakubiec, Martyna Stopyra, Maria Lasota, Lena Daź, Adam Rup, Adam Berestka, Julian Majkut, Bartosz Kurek, Lena Rup, Małgorzata Rogoń, Anna Ciryt, Milena Stopyra.

Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!

Jolanta Sanecka

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. 

W naszej szkole podczas spotkania na sali gimnastycznej uczciliśmy go piosenkami o tematyce ekologicznej zaśpiewanymi przez uczniów i recytacją wiersza przez Macieja Szałajkę. 

Ten dzień był również świętem Dziecięcego Zespołu Artystycznego „Mała Ziemia Leżajska”, który pięknie zaprezentowała się w tańcach lubelskich, lasowiackich i śląskich. 

Odbyło się również rozdanie nagród w kilku konkursach: Konkursie geograficznym ze znajomości mapy „Polska-Europa-Świat”, „Konkursie wiedzy o bobrach”, Konkursie literacko-ekologicznym „List do Ziemi”, „Książka górą” oraz Konkursie recytatorskim „Wiosenne przebudzenie”. 

Nagrody w „Konkursie wiedzy o bobrach” i „List do Ziemi” zostały zakupione w ramach projektu Trójka Chroni Bioróżnorodność z programu „Graj z nami w zielone” dofinansowanego przez Polenergię.

We wtorek, 21 kwietnia, we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku odbył się finał powiatowego konkursu wiedzy o św. Franciszku z Asyżu. Zmagania były bardzo zacięte. Konieczna była dogrywka, aby wyłonić zwycięzców. Nagrody dla laureatów konkursu wiedzy i konkursu plastycznego zostały wręczone 26 kwietnia w ramach spotkania z o. Andrzejem Zającem pt. „Dlaczego św. Franciszek wciąż jest aktualny?” Spotkanie to stanowiło finał tegorocznej edycji „Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej – Odkryj życie z pasją”.  Nasi reprezentanci zajęli wszystkie miejsca na podium: 1. Bartosz Krupa, 2. Aleksandra Golik, 3. Karolina Kuźniar. W ścisłej czołówce uplasowali się również: Weronika Cwynar, Adrianna Stachura, Sebastian Sarzyński i Grzegorz Baryga. Serdecznie gratulujemy!

W dniu 30 kwietnia 2026 roku w Klasztorze Ojców Bernardynów w Leżajsku odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3. Celem akademii było przypomnienie ważnych wydarzeń z historii Polski oraz uczczenie Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali wiersze patriotyczne i maryjne, pieśni oraz scenki historyczne związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.
Dzięki takim momentom uczniowie mogą lepiej poznać historię swojego kraju oraz rozwijać postawy patriotyczne. Akademia przebiegła w podniosłej atmosferze i była ważna lekcją dla całej społeczności szkolnej.


Zespół od wielu lat swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne, miejskie i rejonowe. Choreografem zespołu jest pani Paulina Szczęch. Zajęcia taneczne odbywają się w trzech grupach wiekowych. W czasie zajęć uczniowie doskonalą swoje umiejętności taneczne, poznają kulturę i tradycje naszego regionu i kraju. Uczą się również współpracy w grupie oraz odpowiedzialności za siebie i innych. 
Działalność Zespołu wspierana jest dzięki przyznawanej przez Urząd Miasta dotacji z  zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Wszystkie chętne do nauki tańca dzieci zapraszamy do udziału w tych zajęciach.
Na zdjęciach poniżej prezentuje się zespół podczas występów z okazji obchodów szkolnego Dnia Ziemi. Uczniowie zaprezentowali tańce lubelskie, lasowiackie i śląskie.

Z radością informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły Sonia Kozłowska oraz Antonina Półtorak otrzymały wyróżnienie za swoje prace w konkursie plastycznym pt. „Śladami Armii Andersa – podróż przez trzy kontynenty” organizowanym przez Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Nowej Sarzynie. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczennicom oraz wszystkim biorącym udział w konkursie! Życzymy dalszych sukcesów!

Pierwszy Dzień Wiosny to wyjątkowa chwila w roku, na którą wszyscy czekamy z niecierpliwością. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień w radosnej i kolorowej atmosferze. Całość została przygotowana przez Samorząd Uczniowski, który zadbał o wiele ciekawych atrakcji.

Jedną z nich był „Dzień bez plecaka”, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Zamiast tradycyjnych tornistrów pojawiły się kosze, walizki, pudełka, a nawet... drabina! Pomysłowość uczniów nie miała granic i dostarczyła wszystkim mnóstwo śmiechu.

Kolejną atrakcją był „Dzień kolorów”, podczas którego każda klasa prezentowała się w wybranej barwie. Szkolne korytarze wypełniły się żywymi kolorami, co stworzyło prawdziwie wiosenny klimat. Nie zabrakło również wyjątkowego gościa – po szkole przechadzała się Pani Wiosna, witając uczniów i nauczycieli oraz wprowadzając wszystkich w pogodny nastrój.

Ten dzień był pełen uśmiechu, zabawy i wspólnego świętowania. Pierwszy Dzień Wiosny pokazał, jak ważna jest integracja i radość z bycia razem. Mamy nadzieję, że taka energia pozostanie z nami na długo!

Światowy Dzień Wody – 22 Marca

Służy do mycia, służy do picia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia.

W dniu 23 marca klasy II a oraz III b wzięły udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez panią Urszulę Mrugalską w ramach współpracy z MZK w Leżajsku.

Zajęcia związane z obchodami Światowego Dnia Wody miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat wody jako niezbędnego elementu życia na Ziemi. Uczniowie poznali, gdzie występuje woda w przyrodzie (rzeki, jeziora, morza, oceany, chmury lodowce), a także dowiedzieli się o jej trzech stanach skupienia: cieczy, lodzie i parze wodnej. Ważnym elementem zajęć było omówienie obiegu wody w przyrodzie – dzieci zrozumiały, że woda krąży między ziemią powietrzem i chmurami w postaci parowania, skraplania i opadów. Uczniowie poznali również znaczenie wody w codziennym życiu – do picia, higieny, przygotowywania posiłków oraz dla funkcjonowania roślin i zwierząt.

Istotnym celem zajęć było kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów. Dzieci uczyły się, w jaki sposób mogą oszczędzać wodę na co dzień, np. poprzez zakręcanie kranu, krótsze korzystanie z prysznica czy rozsądne używanie wody podczas mycia. Zajęcia miały zachęcić uczniów do dbania o środowisko oraz pokazać, że nawet małe działania mają znaczenie dl ochrony zasobów wodnych.

W trakcie lekcji wykorzystano różnorodne metody pracy, takie jak pogadanka (prezentacja multimedialna), gry dydaktyczne (kalambury), zabawy ruchowe oraz zadania rozwijające myślenie (rebusy, wykreślanki). Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach- podczas kalamburów rozwijali kreatywność i współpracę, rysując hasła związane w wodą. Losowanie pytań pobudzało ich ciekawość oraz umiejętność logicznego myślenia. Rebusy i wykreślanki pozwalały utrwalić nowe pojęcia, a zabawa ruchowa angażowała wszystkich uczniów, umożliwiając naukę poprzez ruch i dobrą zabawę.

U.Mrugalska, E.Sobejko, J.Zygmunt


Z GWZ logoR 01

28 marca uczniowie klas 4A, 5A i 7B mieli okazję zwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ w Krakowie. Wyjazd odbył się w ramach projektu Trójka Chroni Bioróżnorodność z programu „Graj z nami w zielone” dofinansowanego przez Polenergię. Dzieci wzięły udział w warsztatach „Daktyloskopia w praktyce – warsztaty detektywistyczne” oraz zwiedzili wystawy geologiczną i zoologiczną, na których zgromadzone jest ogromna ilość eksponatów. Później pospacerowaliśmy po Starym Mieście w Krakowie, kupiliśmy pamiątki w Sukiennicach i żeby odzyskać siły, zakończyliśmy wycieczkę obiadem.

Z Polenergia LOGO

13 lutego obchodziliśmy w naszej szkole dzień zakochanych. Z tej okazji Samorząd Uczniowski,  jak co roku, przygotował pocztę walentynkową. Życzenia można było przesłać nie tylko swoim ukochanym, ale także koleżankom, kolegom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Dodatkowo każdy otrzymał czerwone serduszko, które zawierało sentencje bądź cytat o miłości.  Pozytywne emocje wzbudziła także ścianka, przy której uczniowie chętnie robili sobie wspólne zdjęcia.
Obchody walentynek w naszej szkole były przede wszystkim okazją do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła.


17 marca klasa 2B wzieła udzial w wiosennych warsztatach „Eko-torba”. Warsztaty odbyły się w miłej i twórczej atmosferze. Ich celem było promowanie ekologii oraz rozwijanie umiejętności manualnych. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie zaprojektować i ozdobić torby wielokrotnego użytku, wykorzystując różne techniki plastyczne, takie jak malowanie farbami do tkanin czy tworzenie szablonów.
Podczas zajęć zwrócono uwagę na znaczenie ograniczania plastiku i korzyści płynące z używania produktów ekologicznych. Warsztaty sprzyjały integracji uczestników oraz rozwijaniu kreatywności.
Każdy wyszedł z własnoręcznie wykonaną, unikalną torbą oraz większą świadomością ekologiczną. 
A torby na pewno przydadzą się wkrótce na wielkie przedświąteczne zakupy.

W czwartek, 12 lutego 2026 r., w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku odbył się drugi etap (na poziomie archiprezbiteratów) XXVI Regionalnej Olimpiady o Wielkich Polakach, poświęconej św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu.

W półfinale uczestniczyło 75 uczniów z 26 szkół podstawowych (klasy VI–VIII), przygotowywanych przez 30 katechetów. Naszą szkołę reprezentowały: Karolina Kuźniar, Anna Dec i Adrianna Stachura. Po rejestracji uczestnicy zgromadzili się w auli szkoły, gdzie o godz. 10.00 odbyła się uroczysta inauguracja II etapu olimpiady: powitanie, wspólna modlitwa oraz przypomnienie regulaminu konkursu. Test konkursowy składał się z 30 pytań (otwartych i zamkniętych). Po zakończeniu testu i jego sprawdzeniu przez wszystkich katechetów uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na obiad i deser przygotowany przez szkolną kuchnię. Olimpiada była również okazją do poznania szkoły. O godz. 12.30 ogłoszono wyniki i uroczyście zakończono etap archiprezbiterialny. Do finału zakwalifikowało się pięciu uczniów. Cztery miejsca zostały wyłonione bezpośrednio, natomiast o piątym zadecydowała dogrywka ze względu na równą liczbę punktów. Nasza reprezentantka - Karolina Kuźniar zanotowała bardzo wysoki 6. wynik wśród wszystkich olimpijczyków. Był to piękny dzień wspólnego świadectwa pamięci o św. Bracie Albercie – człowieku, który przypomina nam, że „trzeba być dobrym jak chleb”.

W ramach projektu WEB2GETHER 10 lutego obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku, a organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Święto to obchodzone jest w całej Europie w drugim dniu drugiego tygodnia drugiego miesiąca każdego roku. 
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych inicjatywach mających na celu zwiększenie świadomości i umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu.
W poszczególnych klasach podczas godzin wychowawczych lub na zajęciach informatyki odbywały się pogadanki na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, wyświetlane były filmy edukacyjne m.in. „Sieciaki.pl”, „3…2…1…Internet” i prezentacje multimedialne. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w cyklu szkoleń z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronie www.uniwersytetdzieci.pl. Ponadto młodzież zaangażowała się w przygotowanie okolicznościowej gazetki i plakatów informacyjnych, które później prezentowała młodszym koleżankom i kolegom. Zdobytą wiedzę uczniowie mogli również sprawdzić uczestnicząc w quizie na temat bezpieczeństwa w Internecie (w kategoriach klas 1-4 i 5-8), który został dla nich przygotowany w aplikacji Wordwall.
Tegoroczne obchody DBI stanowiły dobrą okazję, by przypomnieć i utrwalić informacje na temat mądrego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów sieci, by zastanowić się jak dbać o cyfrowy wizerunek,  walczyć z cyberprzemocą czy jak nie dać się oszukać w sieci.

W ostatnim tygodniu stycznia w naszej szkoły odbyła się zabawa choinkowa. Wydarzenie to zostało podzielone na dwa dni  – dla uczniów klas starszych 27 stycznia i młodszych 28 stycznia, co pozwoliło na dostosowanie atrakcji i programu do wieku uczestników. Udekorowana przez Samorząd Uczniowski sala gimnastyczna zamienił się w tych dniach w salę taneczną mieniącą się kolorowymi światłami  i rozbrzmiewającą muzycznymi hitami, o które zadbali - w klasach młodszych DJ-e ze Szkoły Muzycznej Yamaha, a w klasach starszych  DJ Andrew. Tak profesjonalna oprawa muzyczna była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców i Pana Mirosława Marczaka.
W czasie zabawy  przedstawiciele rodziców poszczególnych klas zatroszczyli się również o pyszny poczęstunku, z którego uczniowie mogli korzystać w czasie przerw.
Zabawa choinkowa przebiegła w miłej atmosferze, integrując społeczność szkolną. Nie zabrakło karnawałowych strojów, ciekawych zabaw i konkursów.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
  nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
                                                                                                                   Jan Paweł II

W imieniu Rady Rodziców oraz całej społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku składamy najserdeczniejsze podziękowania za bezinteresowną pomoc finansową Panu Mirosławowi Marczak - Radnemu Rady Miejskiej w Leżajsku, dzięki której możliwe było wynajęcie DJ na zabawę choinkową dla naszych uczniów. Pana życzliwość i zaangażowanie w rozwój szkoły to dla nas ogromna motywacja i piękny wyraz troski o naszą szkolną społeczność oraz dowód na to, że istnieją wspaniali ludzie.

DZIĘKUJEMY!

Spektakl „Brama do nieba jest ciasna” to poruszające widowisko religijno-moralne, które w przystępnej, a momentami także humorystycznej formie ukazuje istotę chrześcijańskiego przesłania. Przedstawienie zostało zaprezentowane 23 stycznia 2026 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku, a 25 stycznia we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku. W role aktorskie wcieliła się młodzież z klas siódmych, przygotowana do występu pod kierunkiem ojca Tobiasza Strzeleckiego oraz pana katechety Krzysztofa Polaka. Scenariusz łączy w sobie biblijną opowieść o narodzinach Jezusa z refleksją nad współczesnym życiem człowieka i jego odpowiedzialnością za własne czyny. 

Pierwsze cztery akty spektaklu tworzą spójną, biblijną opowieść o narodzinach Jezusa Chrystusa i stanowią fundament całego przedstawienia. Akt I – Zwiastowanie wprowadza widza w atmosferę skupienia i sacrum. Dialog Maryi z Archaniołem Gabrielem został ukazany w sposób pełen godności i prostoty, podkreślając postawę pokory oraz całkowitego zawierzenia woli Bożej. Gra aktorska w tej scenie cechowała się wyciszeniem i powagą, co sprzyjało głębokiemu przeżyciu duchowemu. Akt II – Nawiedzenie ukazuje spotkanie Maryi z Elżbietą jako moment radości i wdzięczności wobec Boga. Wypowiedziany przez Maryję hymn „Magnificat” wybrzmiewa jako wyraz wiary i uwielbienia, a jednocześnie zapowiedź przyszłej misji Zbawiciela. Scena ta została zrealizowana w sposób jasny i czytelny, akcentując więź rodzinną oraz wspólnotę duchową obu kobiet. W Akcie III – twórcy skupiają się na wewnętrznych rozterkach św. Józefa, jego lęku, ale także gotowości do przyjęcia woli Boga. Objawienie anioła oraz decyzja Józefa o przyjęciu Maryi zostały przedstawione jako akt odwagi, odpowiedzialności i głębokiej wiary. Scena ta wyraźnie ukazuje ludzką stronę postaci św. Józefa, czyniąc ją szczególnie bliską odbiorcy. Akt IV – Narodzenie Jezusa i adoracja stanowi centralny punkt biblijnej części spektaklu. Scena narodzin Chrystusa, wzbogacona obecnością aniołów, pasterzy oraz trzech króli, wprowadza atmosferę radości i nadziei. Wykorzystanie kolędy oraz symbolicznych darów składanych Dzieciątku podkreśla uroczysty i wspólnotowy charakter wydarzenia. Akt ten został przygotowany z dbałością o szczegóły i wyraźnie oddziaływał na emocje widzów.

Najważniejszym i najbardziej oryginalnym elementem spektaklu jest jednak akt piąty – „Brama do nieba jest ciasna”. To właśnie tutaj twórcy przenoszą widza ze świata biblijnego do rzeczywistości współczesnej. Galeria postaci – nauczycielka, uczeń, zakonnica, ksiądz, pielęgniarka, człowiek ubogi i biznesmen – reprezentuje różne środowiska i style życia. Każda z tych osób staje przed św. Piotrem, który wnikliwie, ale sprawiedliwie ocenia ich życie. Scena „rozmowy kwalifikacyjnej do nieba” została napisana z wyczuciem i dystansem. Humor przeplata się tu z poważną refleksją, a widz łatwo może odnaleźć w bohaterach cząstkę samego siebie. Autor scenariusza jasno pokazuje, że same tytuły, funkcje społeczne czy nawet dobre uczynki nie wystarczą, jeśli zabraknie miłości, pokory i autentycznej troski o drugiego człowieka. Wymowa finału jest jednoznaczna: brama do nieba jest otwarta dla wszystkich, ale prowadzi przez nawrócenie i wewnętrzną przemianę.

Spektakl „Brama do nieba jest ciasna” wyraźnie ukazuje, że każdy człowiek otrzymuje szansę zbawienia, jednak wymaga ona osobistej pracy nad sobą i gotowości do przemiany. Przedstawienie w wykonaniu młodzieży z klas siódmych stanowi przykład dojrzałego i przemyślanego teatru szkolnego, który nie tylko porusza emocje, lecz także pełni istotną funkcję wychowawczą i formacyjną. Jest to widowisko, które skłania do refleksji i na długo pozostaje w pamięci odbiorców.

Krzysztof Polak

Fot. Grzegorz Baryga